Kolubarska bitka, Vrače brdo i Čovka
Pronađeni delovi opreme i lični predmeti
Link na početnu stranu.
Na fotografijama se nalaze delovi opreme naše i austrougarske vojske zajedno sa nekim ličnim predmetima vojnika poput ordnja i novčića. Deo predmeta je identifikovan. Predmeti poput alki šatorskih krila i fišeklija te raznih šnala od opreme se nalaze u velikom broju te će ovde biti prikazani samo pojedini primerci. Svaki predmet je samo očišćen bez pokušaja vraćanja "starog sjaja" jer mislim da bi se detaljnim čišđenjem samo izgubilo na autentičnosti predmeta. Više pešadijskoj opremi austrougarske vojske možete pogledati na ovoj stranici.
Kokarda napravljena od srpskog novčića 5 para
Na jednom srpskom položaju u Dubravi, između Lajkovca i sela Ruklada, pronašao sam ovaj srpski novčić od 5 para od kojeg je srpski vojnik napravio malu kokardu, najverovatnije za šajkaču, dodajući iglu za kačenje. Strana sa grbom je ostala netaknuta i istaknuta, najverovatnije, na kapi. Pošto srpski vojnici nisu na svojim šajkačama imali zvanične kokarde, verovatno su se pojedini snalazili i na ovaj način.
Očuvana konzerva
Na obodu naših i austrougarskih rovova često se nailazi na ostatke konzervi vojničkih sledovanja. Obično su ostaci u jako lošem stanju pa je i identifikacija te poreklo istih gotovo nemoguća. Pretpostavljam da je konzervirana hrana naše vojske poticala iz austrougarskih ili nemačkih izvora tako da to dodatno otežava utvrđivanje porekla. Konzerva sa slike pronađena je u blizini rova na zapadnom platou Vračebrda. Sam rov su verovatno posedale obe vojske tako da poreklo konzerve ostaje neodređeno. Konzerva je neobično dobro očuvana zahvaljujući suvom peskovitom tlu. Na poklopcu konzerve vidljiva je oznaka R - G ili možda K - G. Ispod centralno postavljene linije delimično čitljiva godina 191?. Zadnja cifra nečitljiva. Iznad centralno postavljene linije rimski broj VIII.
Poklopac male lule, alpaka srebro
Poklopac lule za zaštitu od vetra. Sa unutrašnje strane natpis na nemačkom "NEUSILBER". Materijal od kojeg je napravljena je legura cinka, bakra i nikla poznata kao novo srebro, nemačko srebro ili alpaka. Jevtina zamena za srebro sa kojim deli sličan izgled.
Pozlaćeno dugme K.u.K. oficirske tunike
Pozlaćeno dugme K.u.K. oficirske tunike. Sa zadnje strane oznaka proizvođača BSW - Bruder Schneider Wien, te natpis K.u.K Hoflieferanten. Ovaj natpis je predstavljao svojevrsni garant kvaliteta te potvrdu da je proizvođač priznat od strane dvora. Iznad natpisa austrougarski dvoglavi orao. Pokretna alka sa jenom rupicom za prišavenje.
Posrebreno dugme K.u.K. oficirske tunike
Posrebreno dugme K.u.K. oficirske ili podoficirske tunike ili kaputa. Sa zadnje strane oznaka proizvođača M.S.S. WIEN. Nisam uspeo pronaći detaljnije podatke o proizvođaću. Zanimljivo je da je natpis greškom otisnut kao slika u ogledalu. Dvostruka, ukrštena alka za prišivanje.
Dugme pruske, nemačke uniforme
Dugme nemačke (pruske) uniforme, mesing. Na prednjoj strani kruna. Sa zadnje strane jedna alka za prišivanje. Bez dodatnih oznaka proizvođača. Po dizajnu pripada pruskoj, nemačkoj uniformi model M1910.
Dugme engleske uniforme, kaputa
Dugme engleske uniforme, mesing. Na prednjoj strani grb Velike Britanije. Sa zadnje strane oznaka proizvođača REGAL BUTTON WORKS LTD B'HAM, Birmingham. Dugme se nalazilo na engleskoj standardnoj uniformi na početku velikog rata. Nije mi poznato da su pomenute uniforme ili pripadajući kaputi isporučeni našoj vojsci pre ili u toku rata. Mali broj engleskih vojnika koji su u Beogradu pomagali organizaciju odbrane na rekama je možda imao ovakve uniforme ali je verovatnoća da se niki od njih zatekao na Vrače brdu u toku bitke na Kolubari jako mala. Pokretna alka sa jednom rupicom za prišavenje.
Dugme nepoznate uniforme, kaputa
Dugme nepoznate uniforme, mesing. Na prednjoj strani veliki redni broj 8. Austrougarska vojska je imala dugmad sa brojevima pukova ali nisam siguran da potiče odatle obzirom da sam ga pronašao na isključivo srpskom položaju. Obična alka sa jednom rupicom za prišavenje.
Dugme ruskog kaputa
Dugmad ruskog kaputa
Dugmad ruskog kaputa srpske vojske, mesing. Na prednjoj strani ruski grb. Sa zadnje strane neki bez natpisa a neki sa ćiriličnom oznakom proizvođača Б.Ш.Д. ili З.ЛЕЙБОВИЧЬ С.П.Ь.. Slabo vidljivo. Obična alka sa jednom rupicom za prišivanje.
Dugme bugarskog kaputa
Dugme bugarskog kaputa, mesing. Najverovatnije iz ratnog plena posle Drugog balkanskog rata. Sa prednje strane bugarski grb. Zadnja strane bez oznaka. Nedostaje alka za prišavenje
Dugme srpskog kaputa?
Dugmad srpskog kaputa?
Više dugmadi istog izgleda. Najverovatnije od srpskog kaputa. Nisam uspeo da pronađem podatke o poreklu dugmadi na našim kaputima ali je vrlo verovatno da su to ova. Izrađena su od mesinga. Sa prednje strane bez oznaka ili grba. Na nekima se naziru ostaci zelene boje. Sa zadnje strane oznaka proizvođača TW&W HM BREVETE PARIS. Dvostruka ukrštena alka za prišivanje.
Aluminijumsko dugme sa tri rupice
Malo aluminijumsko dugme sa tri rupice za prišivanje. Na slici samo mali deo pronađenih. Nalaze se na stotine. Najverovatnije potiču od šatorskih krila. Nije jasno kojoj vojsci su pripadali ali je vrlo moguće da je i srpska i austrougarska vojska koristila ista ili slična šatorska krila. Obično se nalaze više komada na istom mestu.
Aluminijumsko dugme sa četiri rupice - U.V.O. Beograd
Malo aluminijumsko dugme sa četiri rupice. Sa prednje strane ćirilični natpis У.В.О. БЕОГРАД, skraćenica za Uprava Vojne Odeće Beograd. Da bi se smanjila zavosnost srpske vojske od uvoznih uniformi i opreme učinjen je napor da se kod nas pokrene proizvodnja bar nekih delova. Tako je formirana i Uprava vojne odeće pa je i ovo dugme najverovatnije napravljeno u Srbiji kao deo te proizvodnje. Pronašao sam samo dva ovakva dugmeta što je razumljivo jer je proizvodnja verovatno bila jako skromna u odnosu na potrebe vojske.
Pocinkovano dugme sa četiri rupice
Malo pocinkovano dugme sa četiri rupice. Bez natpisa. Na nekima ostaci crne boje. Nalazi se u velikim količinama. Poreklo nepoznato mada po postoje mišljenja da potiču sa košulja vojnika. Nije isključeno da potiču sa šatorskih krila. Mahom se nalaze na srpskim položajima.
Dugme vojničke bluze
Dugme vojničke bluze, mesing. Bez natpisa sa prednje i zadnje strane. Obična alka sa jednom rupicom za prišivanje. Najverovatnije potiče sa vojničkih bluza. Nije jasno kojoj strani pripadaju ali je moguće da su obe strane u borbi imale istu dugmad. Nalaze se u velikim količinama.
Male alke šatorskog krila
Male alke šatorskih krila. Dve vrste, aluminijum i mesing. Postoji mišljenje da su aluminijumske alke sa naših šatorskih krila dok su alke od mesinga sa austrougarskih šatorskih krila. Nalaze se u velikim količinama. Obično se nalaze zajedno sa velikim i srednjim alkama i aluminijumskim dugmadima.
Srednje alke šatorskog krila
Srednje alke šatorskih krila. Dve vrste, aluminijum i mesing. Postoji mišljenje da su aluminijumske alke sa naših šatorskih krila dok su alke od mesinga sa austrougarskih šatorskih krila. Nalaze se u velikim količinama. Obično se nalaze zajedno sa velikim i malim alkama i aluminijumskim dugmadima.
Velike alke šatorskog krila
Velike alke šatorskih krila. Dve vrste, aluminijum i mesing. Postoji mišljenje da su aluminijumske alke sa naših šatorskih krila dok su alke od mesinga sa austrougarskih šatorskih krila. Nalaze se u velikim količinama. Obično se malaze zajedno sa malim i srednjim alkama i aluminijumskim dugmadima.
Orden, spomenica Drugi balkanski rat
Orden, spomenica za učešće u Drugom balkanskom ratu 1913. Bronza sa pozlatom. Sa jedne strane godina 1913. a sa druge strane ćirilično П i rimsko I od Petar I sa krunom iznad. Zahvaljujući pozlati pronađeni su u dobrom stanju. Spomenice nisu imale ugraviran serijski broj tako da nije moguće povezivanje sa konkretnim vojnikom.
Novčići Kneževine Srbije i Kraljevine Srbije
Novčići Kneževine Srbije i Kraljevine Srbije sa kraja 19. i početka 20. veka. Najverovatnije potiču iz džepova naših vojnika. Neki su verovatno ostali u kaputima i bluzama ranjenih i poginulih. Prisistvo srebrnih novčića od 1 dinara i 50 para govore da su vojne plate bile isplaćene.
Grčki novčić iz 1869.
Grčki novčić od 5 lepta iz 1869.g. Verovatno donesen iz balkanskih ratova ili možda sa juga Srbije.
Novčići Otomanskog carstva
Turski novčići sa kraja 19. i početka 20. veka. Verovatno donesen iz balkanskih ratova ili možda sa juga Srbije gde su do oslobođenja bili u upotrebi.
Austrougarski novčići
Austrougarski novčići (austrijski i mađarski) sa kraja 19. i početka 20. veka. Kao i naši, potiču iz džepova K.u.K. vojnika.
Austrougarska kokarda
Austrougarska kokarda, K.u.k. Kappenröschen. Sa prednje strane izrađena od mesinga, urezani inicijali cara FJI Franja Josip prvi. Sa zadnje strane gvožđe, dve alke za kačenje. Obično se nalaze u jako lošem stanju bez zadnjeg dela kokarde. Na fotografiji kapa M-1908 sa kokardom.
Džepni sat.
Džepni sat, bronza. Pronađen samo okvir bez mehanizma. Bez ikakvih natpisa i oznaka. Obzirom da je pronađen u rovu na samom vrhu Čovke može se predpostaviti da je pripadao našem oficiru.
Oznaka za psa, 1916.g.
Oznaka, markica za psa. Austrougarske opkupacione vlasiti, 1916.g. Izrađena od pocinkovanog lima. Sa jedne strane crtež psa a sa druge strane natpis - 1916 K.u.K. KREISKOMMANDO BELGRAD LAND. Na jednoj utisnut broj 8889 a na drugoj 8242. Nije u dirktnoj vezi sa bitkom na Kolubari ali je definitivno vezana za period okupacije.
Mala srebrna kašika
Mala srebrna kašika bez drška. Na delu drške vrlo primetni tragovi zuba. Možda ima veze sa verovanjem da je iz zdravstvenih razloga potrebno u organizam unositi srebro. Bez natpisa i oznaka.
Nastavak za olovku
Nastavak za mastiljavu ili grafitnu olovku, mesing. Dodavanjem ovog nastavka na "potrošenu" mastiljavu ili grafitnu olovku moguće je olovkom normalno pisati. Ako se olovka celom dužinom ubaci u nastavak onda on služi kao zaštita od lomnjenja. Zanimljivo je da se u nastavku još uvek nalazi deo mastiljave olovke. Pronađeno na našem položaju.
Levo originalne fišeklije M-1899 (mala za 45 i velika, leđna, za 60 metaka), desno ostaci iskopane fišeklije
Zadnje velike alke fišeklije, bronza
Fotografija originalne fišeklije potiče iz knjige "Srpska vojska Oružje naših pobeda 1914 - 1918". Preuzeta uz saglasnost autora. Na pronađenoj fišekliji sa zadnje strane utisnuto, levo ćirilična oznaka МЗ, desno ćirilična oznaka КП i u dnu broj 65. Pronašao sam više delova fišeklija ali ova je najkompletnija.
Nepoznat predmet, bronza
Nepoznat predmet. Posrebrena ili kalajisana bronza. Моžda deo konjskih mamuza a možda i nešto starije. Predmet predat g.Radivoju Arsiću iz Institua za zaštitu spomenika, Valjevo.
Mala šnala sa dve igle
Mala šnala sa dve igle, bronza. Sa jedne strane natpis SOLIDE i PRIMA. Najverovatnije francuske proizvodnje mada se nalaze slične varijante različitih proizvođača. Najčešće korišćena za podešavanje širine pojasa pantalona pomoću leđnog kaiša. Pronađena na našem položaju.
Razne šnale uprtača i konjske opreme, bronza
Razne nitne i zakačke uprtača, kaiševa, fišeklija... Uglavnom bronza
Razne male šnale i alke
Bronzana kašika, Berndorf Alpacca
Bronzana kašika sa jedva vidljivim tragovim srebra ili sličnog materijala. Na oznaci sa zadnje strane natpis BERNDORF ALPACCA koji uokviruje figuru medveda. Na fotografiji originalna oznaka austrijskog proizvođača 1891. - 1930. i vidljiva oznaka na kašiki.U nastavku još fotografija pronađenog pribora za jelo. Sve je od bronze ali bez vidljivih oznaka proizvođača . Osim ovakvih, bronzanih pribora za jelo, nalaze se i gvozdeni i aluminijumski ali u vrlo lošem stanju.
Delovi pribora za jelo, bronza
Šnala srpskog opasača sa dve igle, gvožđe
Jednostavna šnala srpskog opasača sa dve igle, gvožđe. Pronađena je samo jedna i to nekompletna šnala ovog tipa. Za razliku od kitnjaste, bogato ukrašene K.u.K. šnale, ova je vrlo jednostavne konstrukcije. Razlog što se ne pronalazi u većem broju je možda taj što je mali broj srpskih vojnika bio opremljen formacijskim opasačem.
Bronzana K.u.K. šnala sa dve igle i zakačkom.
Bronzana K.u.K. šnala sa dve igle i zakačkom. Sa prednje strane K.u.K. grb. Natpis na zakačci zavisno od proizvođača. Ja sam ih nalazio sa natpisima: MATH. SALCHER & SOHNE WIEN i ADOLF MUELLER & SOHNE WIEN.
Skica i originalni K.u.K. opasač sa šnalom
Tabakera ili ogledalce?
Nepoznat predmet pronađen u blizini našeg rova. Sa jedne strane šarkica za otvaranje. Moguće je da se radi o malom ogledalu ali pre će biti da je u pitanju ram tabakere za cigarete.
Delovi ratne značke
Delovi ratne značke. Nedostaje sadržaj i alka za kačenje. Nisam siguran u poreklo jer prema informacijama koje imam naša značka je bila od mesinga dok je ova pronađena od aluminijuma. Možda potiče iz kasnijeg perioda?
Centralna bronzana alka K.u.K. šatorskog krila
Velika bronzana alka K.u.K. šatorskog krila. Uglavnom se nalazi sa ostacima debele kože u žlebu koja potiče od kožnog ojačanja. Alaka je služila kao oslonac za centralni stub prilkom postavljanja.
Standardne makaze za sečenje bodljikave žice, K.u.K., pronađene i originalne
Standardni formacijski kramp, K.u.K., pronađen i originalan
Delovi peroreza
Delovi jednog od više pronađenih peroreza i britvica. Ovaj sa slike potiče sa srpskih položaja na vrhu Čardak, brdo Građenik u Kadinoj Luci.
Mađarska staklena boca
Mađarska staklena boca za mineralnu vodu. Natpis proizvođača na dnu boce: "FERENC JOZSEF KESERUVIZ H1". Boca pronađena u blizini istočnog platoa na Vrače brdu u Ćelijama.